Ga naar de inhoud

2.Dh5 Festival - Utrecht 2026

Hoe staat het met het geld - ons geld?

Location Auditorium (BAK)

Pauwstraat 13A
Utrecht

Tien jaar geleden gaf ik ook al een praatje over geld bij 2Dh.5, in Maastricht:

https://www.2dh5.nl/event/nieuw-geld-vs-oud-geld/

Het ging over basis begrippen over geld zoals wij het dagelijks kennen en ermee omgaan, maar ook over wat er achter steekt door ontwikkelingen in de monetaire en financieele wereld (wat niet helemaal hetzelfde is). Vrolijk werd je er als 'gewone burger' niet echt van. Tien jaar later gaat het er nog minder vrolijk aan toe, de zillionairs en de tech bazen hebben het voor het zeggen, het casino draait als nooit te voren en de financieele sector, gedreven door fintech (financieele technologie) komt met steeds gesofisticeerdere (lees ondoorzichtig en onbegrijpelijke) 'vehikels' op de proppen, terwijl het tegelijk steeds meer aan regulering en toezicht van overheden, laat staan van burgers, ontsnapt. En terwijl daar het geld tegen de splinten klotst (en aan de idiootste dingen wordt besteed, zoals crypto valuta's) hebben de mensen steeds meer moeite om rond te komen en worden uitgaven voor en investeringen in de maatschappelijke sector afgeknepen: er is dan zogenaamd geen geld.

En ondertussen doemt het met Artificieele Intelligentie een beeld van "you ain't seen nothin' yet' ...

Dus wat is er los (mis) met het geld, en wat kunnen wij, op ons 'bescheiden' nivo, en in ons dagelijkse leven, eraan doen? Hoe kunnen we (voor zover het kan) aan de tyrannie van het 'grote geld' ontsnappen?

Dat zouden we samen moeten bekijken. Ik stel voor het te hebben over de mogelijkheden om 'conviviaal', dwz gezamelijk, en op een zo prettige manier, eerst tegen 'het geld' aan te kijken en daarna kijken of wij er op een prettigere manier wat mee kunnen doen. Is er een ander vorm van geld, materieel en immaterieel, mogelijk? Ik dacht van wel, al zal het niet echt eenvoudig zijn. 'Een ander geld' valt dan binnen, en is niet los te koppellen van, de grotere vraag naar een andere manier van leven en het zoeken naar een betere, rechtvaargdiger, en laten we niet vergeten, vrolijkere wereld.

Ik nodig uit voor een serieuze maar ook gezellige discussie waarbij en de vragen en de (pogingen tot) antwoorden gezamelijk overwogen en tot stand komen.

Extra info

Locatie
Auditorium (BAK)
Pauwstraat 13A Utrecht
Format
Presentation + Q&A
Language
Dutch